Czy to tarasy ryżowe w Chinach? Nie, to pendrivy – opaski, które przygotowaliśmy dla naszego Klienta na międzynarodowe spotkanie.
Pendrive to rodzaj pamięci zewnętrznej, podłączanej bezpośrednio do komputera i nie wymagającej dodatkowego oprogramowania. Mimo wszechogarniającej nas bezprzewodowości, nikt nawet nie myśli, aby z nich zrezygnować.

Ale kto to w ogóle wymyślił??! Japończyk, co raczej nie dziwi. Marzył mu się nośnik pamięci, który dobrze chroniłby przechowywane na nich dane i był odporny na uszkodzenia mechaniczne. W latach 70-tych XX wieku dr Fujio Masuoka, zatrudniony w firmie Toshiba, skonstruował pierwszą na świecie pamięć typu FLASH – nieulotną, ale z możliwością wielokrotnego zapisu i kasowania. Jednak ze względu na jej wysokie koszty produkcji wynalazek ten był wtedy mało popularny. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, potrzebne było połączenie jej z uniwersalną magistralą szeregową (Universal Serial Bus), czyli popularnym USB. Największe korporacje takie jak: Microsoft, Intel, Compaq, IBM, NEC, DEC, Nortel zjednoczyły się w celu wynalezienia standardu, który służyłby w przyszłości do przesyłania danych bez względu na markę podzespołów i systemów operacyjnych. Ten międzykorporacyjny zespół poprowadził Ajay Bhatt – amerykański naukowiec pochodzenia indyjskiego. W 1995 zaprezentowano USB w wersji 1.0, ale dopiero wersja z 1998 roku, USB 1.1 (Full Speed), zyskała masową popularność. Sercem pendriva jest przechowujący informacje chip pamięci typu FLASH uzupełniony nieodzownym mikroprocesorem do jej obsługi, a jego szybkość uzależniona jest od wersji portu USB (1.1, 2.0 lub 3.0) i od szybkości zastosowanej pamięci. Projekt doktora Masuoki dotąd nie został zastąpiony, zasady konstrukcji nie zmieniły się, ale nastąpiła minimalizacja elementów.

Mamy pendrivy w wersji mini, opaski, breloczki, najróżniejsze kształty, w formie logotypów, metalowe, szklane, silikonowe, plastikowe, drewniane, ekologiczne, biżuteryjne – możliwości są nieograniczone. Jeszcze parę lat temu szczytem techniki i zasobności portfela był pendrive o pojemności 1 lub 4 GB, obecnie najczęściej zamawiane to 8, 16 i 32 GB, jakkolwiek dysponujemy także większymi pamięciami jak 64 i 128 GB.

 

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: