Podkrakowskie Dolinki. Piechurku, rusz się!

Malownicze wąwozy, małe potoki, meandrujące rzeki, jary, formacje krasowe, ostańce, łagodne wzniesienia i strome wapienne skałki, jaskinie, potężne głazy, skalne labirynty, dzikie lasy i kwieciste łąki, endemiczne rośliny, słoneczne polany, wodospady, skalne bramy, wywierzyska, wierzchowiny, punkty widokowe, kamieniołomy, miejsca piknikowe, ścieżki edukacyjne, zamki, grodziska, warownie, Matka Boska na skale i droga krzyżowa w lesie. Taki pakiet czeka na stałych bywalców i nowych eksploratorów w południowej części Jury, czyli w Podkrakowskich Dolinkach, rzut beretem od Krakowa! Każda dolinka ma do zaoferowania coś innego, odmienny krajobraz, różnorodną szatę roślinną, wspólne jest „jedynie” urzekające piękno natury. To mekka dla niedzielnych piechurków i maratończyków, raj dla wspinaczy skałkowych i eksploratorów, rowerowe szaleństwo dla dużych i małych. To miejsce gdzie spotkacie Dupę Słonia, Diabelski Most, Filar Pokutników, Zamarłą, Bramę Piekielną, Żabiego Konia, Turnię Bodzio, Okręt Mnicha, Wronią Basztę… W drogę, nudy nie będzie!

CZAS START!

Rezerwat Zimny Dół, który upodobały sobie masy zimnego powietrza, znajduje się na terenie Jury Krakowsko Częstochowskiej. To miejsce naszpikowane oryginalnymi formacjami z wapieni, ostańcami, wychodniami skalnymi, to labirynt wśród skał a także jedyne w Małopolsce, miejsce gdzie źródło wypływa bezpośrednio z jaskini. To prawie 2,5 hektara pięknych skałek i niezwykłego bluszczu pospolitego. Za każdym razem można tu odkryć nowe miejsca wśród meandrujących skał, ale nie może być inaczej, bo w końcu to Jura! To tu występuje specyficzna odmiana wapieni skalistych, tzw. wapienie zrostkowe, czyli ściśle przylegające do siebie zaokrąglone okruchy skalne.
Zimny Dół to tylko 25 km od Krakowa i jedno z mniej znanych i odwiedzanych miejsc. Takie dolinkowe off the beaten paths. Ale uwaga, to nie jest spokojna i spacerowa okolica, to terenowe wyzwanie dla piechurków. Idzie się wydeptaną ścieżką wśród niezwykłych skał, przesmyków, korytarzy, okapów i schronisk (miejsce gdzie woda rozpuściła dolną część skały wapiennej rzeźbiąc w niej wnęki). Są tu jaskinie i największe skupiska lejów krasowych. Niezwykle ciekawym miejscem jest przesmyk skalny wysoki na ponad 2 metry i długi na 20 metrów, który powstał w wyniku ruchów grawitacyjnych skał. Niektóre przejścia są bardzo wąskie, dodatkowo śliskie i stromo pną się w górę albo w dół. Zimny Dół, to także klasyczna miejscówka dla wspinaczy uprawiających tzw. „bouldering”. Polega on na pokonywaniu bez asekuracji, krótkich, ale technicznie trudnych odcinków położonych na wysokości 1 – 2 metrów nad ziemią.
W Zimnym Dole znajduje się jedyne w Małopolsce i rzadko spotykane w Polsce, bardzo wydajne źródło krasowe. Wywierzysko, jest położone w jaskini i charakteryzuje się krystaliczną wodą o klasie czystości number one. To taka, powiedzmy, miejscowa cudowna woda. Chwilę potem wpada ona do pobliskiej rzeki Sanki, a ta z kolei do Wisły i tu pewnie kończą się jej “cudowne” właściwości.
Rezerwat jest dużą atrakcją nie tylko geologiczną, ale również przyrodniczą. Wiosną, zakwitają w lesie przylaszczki, zawilce, kokoryczki, miodunki, ale prawdziwą przystań znalazł tu bluszcz pospolity. Niektóre okazy pną się po wapiennych skałkach od 600 lat i mają gigantyczne rozmiary.
Choć szlak jest trochę wymagający, to dolinka jest idealna dla tych, którzy pragną odpocząć od zgiełku wielkiego miasta i rozkoszować się przyrodą.

Podkrakowskie Dolinki. W labiryncie skał, czyli Zimny Dół

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: